פונדקאות בארה"ב

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

חוק הפונדקאות בישראל – הליך הפונדקאות במדינת ישראל הוא הליך חוקי המעוגן בחוק ההסכמים לנשיאת עוברים (אשור הסכםפונדקאות בארה"ב ומעמד היילוד) התשנ"ו – 1996. החוק עוסק בהליך של פונדקאות בישראל וקובע מי תהיה הפונדקאית – האם שנושאת בגופה את היריון העובר עבור זוג הורים מיועדים שהם איש ואישה בני זוג. התנאי להליך הוא קיומו של הסכם בין הפונדקאית וההורים המיועדים, ואישורו של ההסכם כמפורט בחוק.

חוק הפונדקאות בישראל מגביל את הליך הפונדקאות לבני זוג שהם איש ואישה. החוק אינו מאפשר לבני זוג מאותו מין לעבור הליך של פונדקאות. יש אמנם אפשרות להכיר בילדים שכבר נולדו לפונדקאית בחו"ל בהתאם להסדרה מסויימת, אבל החוק הישראל אינו מכיר בפונדקאות עבור בני זוג חד מיניים או יחידים. בני זוג הומוסקסואלים שרוצים בהליך של פונדקאות יצטרכו לבצע אותו רק בחו"ל.

בסוף פברואר 2020 אישר בית הדין הגבוה לצדק הליך של פונדקאות בישראל גם לזוגות חד מיניים וקבע, שהאיסור החל עליהם מבחינה חוקית, פוגע בזכות לשוויון, ובזכותם להיות הורים. בית המשפט ביקש שהמדינה תתקן את החוק שכן אחרת יבוטלו הוראותיו המפלות.

הליכי פונדקאות בארצות הברית

בבסיס החוקים האמריקאים בנושא פונדקאות עומד חופש הפרט, ליברליזם וכן הזכות לממש הורות ולהקים משפחה ללא קשר לנטייה מינית.

פונדקאות בארצות הברית היא כמעט האופציה היחידה שיש היום לבני זוג מאותו מין או ליחידים, מאחר ועל פי החוק הישראלי, הם אינם מורשים לעבור את הליך הפונדקאות בישראל. החקיקה בארצות הברית נותנת תוקף להליך של פונדקאות עבור בני זוג אילו.

חשוב לדעת שלא כל המדינות בארצות הברית מאפשרות לעבור הליך של פונדקאות. עם זאת, אותן מדינות שמאפשרות לעבור את ההליך, לא מונעות אותו מחד מיניים או בשל נטייה מינית מסוימת.

מהם היתרונות בהליך פונדקאות בארצות הברית?

הפונדקאות בארצות הברית היא הליך פשוט יותר ממקומות אחרים. בעוד שבארץ זוגות חד מיניים נתקלים בבעיה, בארה"ב הליך הפונדקאות מעוגן בחוק, ובטוח יותר לביצוע.יתרונות

יש הבדלים באופי הקשר של בני הזוג עם הפונדקאית בארצות הברית לעומת מקומות אחרים. בארצות הברית מתאפשר קשר הדוק בין בני הזוג והפונדקאית – מה שאינו קיים בארצות המזרח למשל. כאשר יש קשר עם הפונדקאית ניתן לשלוט יותר טוב בהליך הרפואי, וכך במסגרת הקשר אפשר להיות עם הפונדקאית במהלך בדיקות חשובות כמו סקירת מערכות, וכולי.

בארה"ב יש מרכזים רפואיים שמתמחים בהליך של הפריות חוץ גופיות ופונדקאות. שרותי הרפואה בנוגע לרפואת פריון היא ברמה גבוה וחדשנית, ויש גישה פופולרית להליך .

בארצות הברית יש סדר ברישום במסגרת הפרוצדורות כמו הנפקת דרכון, מספרי זהות, רישום הלידה וההורים, וכולי. לעומת זאת, ישראל לא מכירה ברישום הורות במדינה שבה התנהל הליך הפונדקאות ויש להגיש תביעה הצהרתית להורות לבית המשפט למשפחה, ולבצע בדיקת רקמות. עם רישום ההורות על פי צו של בית המשפט, אפשר יהיה לרשום את היילוד לארץ. אחד מבני הזוג יירשם כהורה הביולוגי, והשני כהורה מאמץ.

בין היתרונות של הליך פונדקאות בארצות הברית הוא קבלת דרכון אמריקאי ואזרחות אמריקאית ליילוד מיום לידתו.

כמו כן בארצות הברית בשל היותו של ההליך מקובל ומוסכם, יש הרבה מועמדות פוטנציאליות להשתתפות בהליך של פונדקאות, ובמקביל אין מחסור בתורמות של ביציות. כמו כן יש אפשרות לבחירת תורם הזרע והביצית.

על בני הזוג לחתום על מערכת של חוזים והתקשרויות עם הפונדקאית, היות וההליך מוסדר באופן רשמי וחוקי.

החסרונות והקשיים הכרוכים בפונדקאות בארצות הבריתחסרונות

במסגרת הליך של פונדקאות בארצות הברית צריך לקחת בחשבון את המרחק מהארץ, וגם עלויות גבוהות של הוצאות נסיעה ושהייה.

העלות של הליך הפונדקאות עצמו היא עלות יקרה מאוד. הפונדקאית מקבלת גם תשלומים והחזרי הוצאות.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

בדיקת אבהות לזוגות חד מיניים

כיצד עורכים בדיקת אבהות לילדים שנולדו לזוגות חד מיניים בארצות הברית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!