בדיקת אבהות לזוגות חד מיניים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

בדיקת אבהות לזוגות חד מיניים - מעמד משפטיבדיקת אבהות הינה צעד נפוץ יחסית ומקובל במקרים שבהם אב רוצה לוודא שיש באמת קשר גנטי בינו לבין הצאצא. בנוסף, זהו צעד מקובל כאשר האם מבקשת להוכיח שפלוני הוא אכן אבי ילדה, דבר שיקנה לילד את האפשרות לקבל מזונות.

במקביל לכך, גם זוגות חד מיניים צריכים לעיתים לעבור בדיקת אבהות וזאת, אף אם אינם מעוניינים בכך. מציאות זו נוצרת בשל הקשיים שמערים משרד הפנים על קבלת אזרחות וזכויות הוריות עבור ילד של זוג אבות חד מיניים, שעברו הליך של פונדקאות בחו"ל.

לא מכירים במסמכים מחו"ל

זוגות חד מיניים רבים, העומדים לפני בדיקת אבהות לזוגות חד מיניים, עובדים בשנים האחרונות תהליכי פונדקאות מעבר לים. בעקבות ירידה משמעותית בעלויות הכרוכות בתהליך כזה, החלו גברים רבים להיעזר בשירותי פונדקאות למשל בארצות הברית, שם משפחות חד מיניות הן דבר מקובל המוסדר בחקיקה. זוג גברים ישראלים שמעוניין להפוך להורים יוכל לעשות זאת בארצות הברית בהליך מקובל, כאשר בסופו של דבר מקבלים השניים מסמכים רשמיים המכירים בהם כהורי התינוק שנולד.

ראוי לציין שבשום שלב אין בתהליך דרישה לקיום בדיקת אבהות ובדרך כלל הדבר תואם את רצונם של בני הזוג, שאינם רוצים לדעת מי מבניהם הוא האב הביולוגי. לרוע המזל, כאשר מבקשים האבות לחזור ארצה ולהשלים את רישום הילד כאזרח ישראלי הנהנה מכל הזכויות (תעודת זהות, ביטוח לאומי, שירותי בריאות) הם נתקלים בבעיה.

גם כאשר ישנם מסמכים רשמיים, אפילו ממדינה כמו ארה"ב, משרד הפנים לא מכיר בהם. כאן עולה הדרישה לערוך בדיקת רקמות, גם כאשר לא עומדת על הפרק שאלת יהדותו או אי יהדותו של התינוק וכאשר רוצים לקדם את רישומו כאזרח ישראלי בלבד, בן למשפחה ישראלי וזאת –  על סמך קשרים גנטיים – ביולוגיים שהוכרו בחו"ל.

הנושא עובר לבג"ץ

עניין החיוב לביצוע בדיקת אבהות מטעם משרד הפנים הגיע לפתחו של בג"ץ לפני מספר שנים. בג"ץ התבקש להתייחס לא רק לעניין החיוב בבדיקת רקמות אלא גם למסכת ייסורים נוספת שעוברים אותם הורים חד מיניים שכבר עברו תקופה לא פשוטה בכל הליך הפונדקאות במדינה זרה. מסכת ייסורים זאת כוללת את הצורך לעבור תהליך אימוץ על ידי ההורה שאיננו האב הביולוגי, על מנת שלשני האבות ישמרו כל הזכויות והחובות של הורים על פי הדין הישראלי.

בני הזוג החד מיניים, שעתרו לבית המשפט מחו כנגד הדרישות המפלות אותם, לעומת זוגות ישראלים הטרוסקסואליים, המבקשים לעבור בחו"ל הליך פונדקאות דומה. בסופו של דבר, גם אם עדיין לא הסתיים הנושא באופן משביע רצון באופן מלא, שכן חקיקה בעניין עדין מתעכבת, הרי שבכל זאת מסתמנת התקדמות. בהמלצת וועדה מקצועית שבחנה את הנושא הוחלט להחיל צו שנקרא צו הורות מטעם בית המשפט, אשר נועד להחליף לכל הפחות את הצורך בהליך אימוץ מסורבל, שגם מפלה זוגות חד מיניים.

בדיקת אבהות לזוגות חד מיניים: מחכים להסדרת החקיקה

בשלב זה, צו הורות, כלומר הצו שקובע באופן ברור שמתקיימים יחסי הורות בין ההורים לבין הילוד ועוסק בנושא בדיקת אבהות לזוגות חד מיניים, ניתן על דעת בית המשפט וטרם הושלמו צעדי החקיקה הנדרשים. כיום, גם שלוש שנים לאחר שהנושא נדון בבג"ץ עדיין אין תחליף לקיוםחוקים בדיקת רקמות להוכחת אבהותו של אחד האבות, מבחינה ביולוגית.

אז נכון אמנם שהאפשרות להפוך להורים חד מיניים בישראל עברה כברת דרך ארוכה, אבל אין ספק שיש עדיין מקום לשיפור. גם אם טרם ניתן לקיים פונדקאות לחד מיניים בארץ, לכשיושלמו תהליכי החקיקה הנדרשים, ניתן יהיה לראות בכך צעד חשוב נוסף. צעד נוסף לקראת שיווין זכויות חברתי, לכל הפחות בכל הקשור לזכור להפוך להורים.

למה זוגות חד מיניים צריכים לעשות בדיקת אבהות?

בעולם הישן, זוגות חד מיניים לא יכלו בכלל לחשוב על מצב שבו הם מביאים ילד לעולם. אולם, בזכות הטכנולוגיות הרפואיות הרבה שמתפתחות בכל שנה ושנה בעולם, כיום, זוגות חד מיניים רבים במדינת ישראל ובעולם כולו, יכולים לאפשר לעצמם להביא ילד לעולם. העובדה שזוגות חד מיניים יכולים כיום להביא ילדים לעולם, הביאה גם לצורך גדול של אותם הזוגות לבצע בדיקת אבהות לזוגות חד מיניים בדיקה שתפקידה לוודא כי הילד שנולד בהליך הפונדקאות, או בכל הליך אחר שמשמש זוגות חד מיניים להבאת ילדים לעולם הוא אכן ילד של אותם הגברים

עלינו להבין בשל מעמדו הלא חוקי של הליך הפונדקאות במדינת ישראל כיום, זוגות חד מיניים במדינת ישראל, בעיקר זוגות חד מיניים של גברים, צריכים ללכת ולבצע את הליך הפונדקאות במדינות אחרות, אשר רחוקות מישראל. עובדה זו, יכולה לעורר חששות רבות אצל אותם הגברים שמחליטים להביא ילד בהליך של פונדקאות אשר מתבצע בצד השני של העולם, וזו היא בדיוק העובדה, שזוגות חד מיניים רבים מעוניינים בביצוע של בדיקת אבהות לזוגות חד מיניים.

בדיקת אבהות ביתית לזוגות חד מיניים

כיום, אנשים רבים שמעוניינים בביצוע בדיקת אבהות לזוגות חד מיניים, יכולים לבצע זאת באמצעות בדיקה אבהות ביתית, אשר ניתן לביצוע בקלות רבה. כיום, ישנן מספר חברות שמספקות בישראל בדיקות אבהות ביתיות בדיקות פשוטות אשר ניתנות להזמנה עד לבית הלקוח, והביצוע של אותן הבדיקות הוא פשוט ביותר, ולא דורש התערבות של אף גורם מקצועי. למרות שמדובר על בדיקת אבהות ביתית, עליכם עדיין לשלוח את הבדיקה שבוצעה, באמצעות מעטפה שמגיעה עם הבדיקה מראש לאחד ממכוני בדיקת האבהות, בשל העובדה שניתוח תוצאות הבדיקה עדיין מתבצע במעבדה עצמה.

לסיכום, אם אתם צריכים או מעוניינים לבצע בדיקת אבהות, מומלץ לבחור מקום מקצועי, יסודי ויעיל. דרוש ידע, ניסיון, דיוק והרבה מקצועיות לביצוע הבדיקה ולכן כדאי לעשות סוג של מחקר שוק, להשוות בין כמה מקומות ולפי זה לבצע את הבחירה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!