בדיקת אבהות לזוגות חד מיניים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

בדיקת אבהות לזוגות חד מיניים - מעמד משפטיבדיקת אבהות הינה צעד נפוץ יחסית ומקובל במקרים שבהם אב רוצה לוודא שיש באמת קשר גנטי בינו לבין הצאצא. בנוסף, זהו צעד מקובל כאשר האם מבקשת להוכיח שפלוני הוא אכן אבי ילדה, דבר שיקנה לילד את האפשרות לקבל מזונות.

במקביל לכך, גם זוגות חד מיניים צריכים לעיתים לעבור בדיקת אבהות וזאת, אף אם אינם מעוניינים בכך. מציאות זו נוצרת בשל הקשיים שמערים משרד הפנים על קבלת אזרחות וזכויות הוריות עבור ילד של זוג אבות חד מיניים, שעברו הליך של פונדקאות בחו"ל.

לא מכירים במסמכים מחו"ל

זוגות חד מיניים רבים עובדים בשנים האחרונות תהליכי פונדקאות מעבר לים. בעקבות ירידה משמעותית בעלויות הכרוכות בתהליך כזה, החלו גברים רבים להיעזר בשירותי פונדקאות למשל בארצות הברית, שם משפחות חד מיניות הן דבר מקובל המוסדר בחקיקה. זוג גברים ישראלים שמעוניין להפוך להורים יוכל לעשות זאת בארצות הברית בהליך מקובל, כאשר בסופו של דבר מקבלים השניים מסמכים רשמיים המכירים בהם כהורי התינוק שנולד.

ראוי לציין שבשום שלב אין בתהליך דרישה לקיום בדיקת אבהות ובדרך כלל הדבר תואם את רצונם של בני הזוג, שאינם רוצים לדעת מי מבניהם הוא האב הביולוגי. לרוע המזל, כאשר מבקשים האבות לחזור ארצה ולהשלים את רישום הילד כאזרח ישראלי הנהנה מכל הזכויות (תעודת זהות, ביטוח לאומי, שירותי בריאות) הם נתקלים בבעיה.

גם כאשר ישנם מסמכים רשמיים, אפילו ממדינה כמו ארה"ב, משרד הפנים לא מכיר בהם. כאן עולה הדרישה לערוך בדיקת רקמות, גם כאשר לא עומדת על הפרק שאלת יהדותו או אי יהדותו של התינוק וכאשר רוצים לקדם את רישומו כאזרח ישראלי בלבד, בן למשפחה ישראלי וזאת –  על סמך קשרים גנטיים – ביולוגיים שהוכרו בחו"ל.

הנושא עובר לבג"ץ

עניין החיוב לביצוע בדיקת אבהות מטעם משרד הפנים הגיע לפתחו של בג"ץ לפני מספר שנים. בג"ץ התבקש להתייחס לא רק לעניין החיוב בבדיקת רקמות אלא גם למסכת ייסורים נוספת שעוברים אותם הורים חד מיניים שכבר עברו תקופה לא פשוטה בכל הליך הפונדקאות במדינה זרה. מסכת ייסורים זאת כוללת את הצורך לעבור תהליך אימוץ על ידי ההורה שאיננו האב הביולוגי, על מנת שלשני האבות ישמרו כל הזכויות והחובות של הורים על פי הדין הישראלי.

בני הזוג החד מיניים, שעתרו לבית המשפט מחו כנגד הדרישות המפלות אותם, לעומת זוגות ישראלים הטרוסקסואליים, המבקשים לעבור בחו"ל הליך פונדקאות דומה. בסופו של דבר, גם אם עדיין לא הסתיים הנושא באופן משביע רצון באופן מלא, שכן חקיקה בעניין עדין מתעכבת, הרי שבכל זאת מסתמנת התקדמות. בהמלצת וועדה מקצועית שבחנה את הנושא הוחלט להחיל צו שנקרא צו הורות מטעם בית המשפט, אשר נועד להחליף לכל הפחות את הצורך בהליך אימוץ מסורבל, שגם מפלה זוגות חד מיניים.

מחכים להסדרת החקיקה

בשלב זה, צו הורות, כלומר הצו שקובע באופן ברור שמתקיימים יחסי הורות בין ההורים לבין הילוד, ניתן על דעת בית המשפט וטרם הושלמו צעדי החקיקה הנדרשים. כיום, גם שלוש שנים לאחר שהנושא נדון בבג"ץ עדיין אין תחליף לקיוםחוקים בדיקת רקמות להוכחת אבהותו של אחד האבות, מבחינה ביולוגית.

אז נכון אמנם שהאפשרות להפוך להורים חד מיניים בישראל עברה כברת דרך ארוכה, אבל אין ספק שיש עדיין מקום לשיפור. גם אם טרם ניתן לקיים פונדקאות לחד מיניים בארץ, לכשיושלמו תהליכי החקיקה הנדרשים, ניתן יהיה לראות בכך צעד חשוב נוסף. צעד נוסף לקראת שיווין זכויות חברתי, לכל הפחות בכל הקשור לזכור להפוך להורים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

באיזה נושאים נגענו במאמר זה ?

אודותינו

המרכז לבדיקת אבהות היא חברה אשר מספקת את כל השירותים בתחומי בדיקות אבהות פרטיות בישראל. חברה ותיקה ומנוסה בישראל עם שנות וותק רבות ומאות לקוחות מרוצים שביצעו בדיקות איתנו!

053-3536720
דילוג לתוכן