תרומת זרע בישראל – המדריך השלם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

אין הרבה רגעים משמחים יותר מאשר הרגע בו מגיח לאוויר העולם וולד. עד שהרגע הזה יתרחש, עם זאת, יש צורך במסע לא פשוטתרומת זרע עבור בני הזוג – מסע שלעיתים נראה כמו משימה בלתי אפשרית. תרומת זרע היא אחד הכלים החשובים בדרך להגשמת החלום עבור נשים שבן הזוג שלהן אינו יכול לספק זרע מתאים לצרכי רביה (עקב היעדר זרע או לחלופין מחלה גנטית ממנה רוצים להימנע), כמו גם נשים להן אין בין זוגהנה כל מה שחשוב שתדעו על התהליך ועל הזכות לקבל אותו בישראל.

מהו הליך תרומת זרע הנהוג בישראל?

כשמדברים על תרומת זרע בישראל, מכניסים לתמונה את בנק הזרע. מדובר בבנק אליו תורמים גברים את זרעם, בהנחה כמובן שהוא תקין, תמורת תשלום. את מנות הזרע בודקים על מנת לוודא שהן בטוחות ונטולות מחלות. כאשר אישה מסוימת או בני זוג מעוניינים בזרע על מנת להפרות, הצעד המתבקש עבורם הוא פנייה לאחד מבנקי הזרע הפועלים בישראל – בין אם במסגרת בתי החולים הציבוריים ובין אם באופן עצמאי.

חשוב להדגיש את האנונימיות, המאפיינת את התחום בישראל. מסיבות ברורות, חל ניתוק מוחלט בין הגבר שהעניק את הזרע לבין האישה או הזוג שקיבלו אותו בפועל. אף אחד מהם אינו מודע לזהותו של הצד השני, ולא יכול לקבל את הגישה למידע הזה.
הזכויות העיקריות ביחס לתרומת זרע בישראל

מטבע הדברים, ובהתחשב במה שמונח כאן על כף המאזניים, יש כמה דרישות חובה שכל אחד מהצדדים חייבים לעמוד בהם. כדי שגבר יוכל לתרום זרע, עליו לחתום על כך שהוא אחראי ומודע לצעד הזה. תרומת זרע אפשרית כיום רק עבור גברים רווקים, ולא נשואים, גרושים או אלמנים. ישראל אינה מגדירה הגבלות מבחינת הדת או המוצא, אולם גברים בטווח הגילאים 30-18 וגברים בעלי תעודת בגרות (או תואר אקדמי) יקבלו עדיפות בבואם לתרום זרע.

מי זכאי לקבל תרומת זרע בישראל?

בכל הנוגע לקבלת תרומת זרע, הוגדרה זכאות של המשתייכים לאחת מבין הקבוצות הבאות:

  • נשים, בגיל הפוריות, המעוניינות להיכנס להריון בתרומת זרע מתורם שזהותו אינה ידועה.
  • בני זוג אשר אינם יכולים להרות עקב בעיות בכמות או באיכות הזרע של הגבר. יש לציין שהחוק אינו מאפשר תרומת זרע לצרכי פונדקאות.
  • בנות זוג מאותו מין – במקרה הזה, כל אחת מהן יכולה לקבל את תרומת הזרע.
  • אם מיועדת יחידה בהליך פונדקאות, ללא בין זוג.

מה המחיר של מנות זרע? והאם יש סבסוד?

תהליך קבלת תרומת זרע בישראל מבוסס על כמה צעדים שעל האישה לבצע. התהליך מתחיל לרוב בפגישה עם גינקולוג המומחה לפריון, שיפנה את האישה לבנק הזרע. האישה תגיע לבנק הזרע, בתאריך הנקוב, על מנת לפתוח את תיק קבלת הזרע. היא תוכל לבחור את התורם, אולם תקבל לגביו רק כמה מאפיינים בסיסיים שאינם יכולים לחשוף את זהותו בשום מקרה.מחיר מנת זרע

בשלב הבא תיבחן ההתאמה של מנות הזרע, כאשר תוצג לאישה רשימה מתוכה תוכל לבחור את מנת או מנות הזרע שהיא מעוניינת לרכוש. לאחר הרכישה, יש לקבוע תור עם רופא פריון מומחה לביצוע הזרעה מלאכותית, בתקווה שתסתיים כמובן בלידה בריאה.
נשים או זוגות המעוניינים לרכוש זרע נדרשים כמובן לעמוד בחובת התשלום עבור מנה, המשתנה בהתאם למדיניות של כל בנק זרע.

ש להדגיש שלמעט מקרים של שמירת זרע עצמית (למשל בקרב חולי סרטן), המימון כאן הוא תמיד על מי שרוכש את המנות בפועל. קופות החולים אינן מממנות כיום את הרכישה של מנות זרע, והשירותים של בנק הזרע לא מהווים חלק מסל הבריאות הישראלי באופן מסורתי. עלות מנות הזרע והתהליך כולו עשויה להיראות גבוהה, אך רבים יטענו שהיא בטלה בשישים אל מול הגשמת החלום של הבאת ילד לעולם.

מקורות ולקריאה נוספת:
תרומת זרע – בנק הזרע – משרד הבריאות
Using Donor Sperm – IVF Australia
Sperm Donation – Mayo Clinic
Sperm Donation – Manor IVF

אולי יעניין אותך גם:

בדיקת אבהות אחרי לידה

פונדקאות בארה"ב: כיצד עושים את זה? ולמי זה מתאים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!