בדיקת אבהות אחרי לידה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

בדיקת אבהות אחרי לידהרוב בדיקות האבהות באשר הן מתבצעות כיום רק לאחר הלידה. באופן כללי בדיקת אבהות לאחר הלידה יכולה להתבסס על דגימת רוק, דגימת שיער, דגימת דם, דגימת תאים מהלחי הפנימית או כל דגימה שהיא שניתן להשיג בעזרתה תאים המכילים חומר תורשתי שניתן להשתמש בו לצורך השוואה בין הנבדקים. במאמר שלפניכם נפרט אודות מספר מצבים שבהם נדרשת בדיקת אבהות אחרי לידה.

בדיקת אבהות אחרי לידה: רישום במשרד הפנים

אם נולד תינוק להורים נשואים, באופן אוטומטי ברוב המוחלט של המקרים הבעל יירשם כאביו של הקטין במרשם האוכלוסין. עם זאת, העניינים יכולים להסתבך אם התינוק נולד להורים שאינם נשואים. במצב זה יכול האב לרשום את עצמו כאביו של התינוק תוך שנה בלבד מתאריך הלידה במשרד הפנים. אם לא יטרח לבצע את הרישום תוך שנה לכל היותר וירצה לרשום את עצמו כאביו של התינוק בשלב מאוחר יותר, ככול הנראה יידרש לעבור את הבדיקה על ידי משרד הפנים.

הדרישה למעבר של בדיקת אבהות עולה לא אחת גם במקרה של תינוקות שנולדו באמצעות אם פונדקאית בחו"ל. במקרה הזה על ההורים יהיה להוציא צו בית משפט לביצוע הבדיקה כדי שמשרד הפנים יכיר בהם כהוריו הביולוגיים של הילד. דוגמה נוספת למצב שבו תידרש בבדיקת אבהות אחרי לידה היא זו שבה ההורים הם זוג מעורב. הכוונה היא למצב שבו רק לאחר מההורים יש תעודת זהות ישראלית ואילו ההורה השני הוא אזרח זר.

במקרים מעין אלה בדרך כלל משרד הפנים מגלה חשדנות מסוימת כלפי ההצהרות של בני הזוג הנוגעות להורות המשותפת ועל אחת כמה וכמה אם מדובר בבני זוג שאינם נשואים. החשד מתעורר על רקע ניסיונות רבים שבוצעו בעבר מתוך מטרה ברורה להסדיר את המעמד של אזרחים זרים בישראל. לאור זאת, כל עוד מדובר בבני זוג שאחד מהם לא מחזיק בתעודת זהות ישראלית ושלא היו מוכרים כידועים בציבור במשרד הפנים או שלא היו נשואים, הרי שמשרד הפנים ידרוש מהם להוכיח מבחינה משפטית כי הילד הוא אכן בנם הביולוגי.

ספקות בנוגע לאבהות

לא אחת מתעוררים בליבו של האב ספקות בנוגע לקשר הביולוגי עם ילדו. באופן כללי לכל גבר המחזיק בחשד מוצדק לכך שהילד שהוא מגדל אינו בנו הביולוגי, עומדת הזכות להגיש דרישה רשמית לבית המשפט לביצוע בדיקת אבהות. אם האישה אינה נשואה ולא הייתה נשואה סמוך ללידה ואם שני הצדדים מסכימים לביצוע הבדיקה, לרוב האישור לביצוע הבדיקה יינתן ללא התנגדות.

חשוב לציין כי במקרה הזה אם האישה תתנגד לביצוע הבדיקה, ייתכן מאוד שבית המשפט יקבע כי יש לה מידע שברצונה להסתיר. במקרה הזה לא אחת יפסוק בית המשפט אבהות או שלילת אבהות גם ללא בדיקת אבהות. המצב שונה כאשר ישנו חשד לכך שבעקבות תוצאות הבדיקה הילד ייחשב לממזר. הכוונה היא למצב שבו הבדיקה עלולה להוכיח כי הילד נולד מזרעו של גבר אחד, בזמן שאמו הייתה נשואה לגבר אחר.

ילד שייחשב כממזר עלול לסבול מבעיות רבות בהמשך חייו כשבין היתר אדם הנחשב כממזר לא יוכל להתחתן ברבנות. אי לכך, אם ישנו חשד לכך שהבדיקה תגרום לכך שהילד יתויג כממזר, יכול בית המשפט לקבוע כי אין לבצע את הבדיקה. זאת כמובן אלא אם כן מדובר במצבים חריגים שבהם יש לבצע התאמה גנטית לצורך תרומת איברים למשל. במקרים מעין אלה, יאשר בית המשפט את ביצוע הבדיקה בשל סכנת החיים.

מתי צריך להגיש את הבקשה לבדיקת האבהות?

כדי לייעל את הטיפול בתיקי האבהות השונים וכדי שפסק הדין יתקבל סמוך ככול האפשר ללידה, מומלץ ביותר להגיש את התביעה למעבר בדיקת אבהות במהלך הטרימסטר השני של ההיריון, כלומר כבר במהלך החודש הרביעי או החמישי להיריון. זאת כיוון שההליכים הבירוקרטיים עלולים להימשך זמן מה ומוטב להתחיל אותם מוקדם ככול האפשר.

כיצד בדיקת אבהות אחרי לידה יכולה לסייע במקרים של גירושין?

אין מה לעשות – בסופו של דבר אחוזי הגירושין כיום במדינת ישראל ובעולם כולו, הם אחוזים גדולים מאוד. כיום, מדברים על כך שקרוב למחצית מהזוגות במדינת ישראל במחליטים להתחתן דרך מוסד הנישואין, מגיעים בסופו של דבר להליכי גירושין. עבור זוגות צעירים רבים, שמחליטים לפרק את החבילה לאחר הולדת ילדם, ייתכן כי בדיקת אבהות אחרי לידה תהינה נחוצה – בעיקר במקרים שבהם הגבר, מפקפק בקשר המשפחתי שלו ושל התינוק הצעיר. עבור אותם הגברים, בדיקת אבהות אחרי לידה תהינה קריטית, שכן תוצאותיה של בדיקה זאת, יכולים להשפיע בצורה אדירה על תנאי הסכם הגירושין, גובה תשלום דמי המזונות, ועוד אלמנטים נוספים. סיבה זו, הובילה לכך שגברים נשואים רבים כיום אשר נמצאים בפתיחת הליך גירושין, מחליטים ומתעקשים על ביצוע בדיקת אבהות אחרי לידה.

בדיקת אבהות ביתית מה זה אומר?

בטח נתקלתם במושג הזה לפחות פעם אחת בחיים שלכם, שכן, כיום בדיקות אבהות ביתיות, אשר מתבצעות בפרטיות מוחלטת, הפכו להיות מקובלות ונפוצות מאוד. בדיוק אבהות ביתיות, מאפשרות למי שמבצע אותם לשמור על דיסקרטיות ועל פרטיות ככל הניתן, עובדה שחשובה להרבה אנשים שמעוניינים או צריכים לעבור את ההליך של בדיקת אבהות אחרי לידה. למעשה, בדיקת אבהות אחרי לידה גורמת כיום ל"הרמת גבה" רצינית בקרב האוכלוסייה, שנוטה להסתכל ולהביע ביקורת על אנשים רבים שמעוניינים לבצע בדיקת אבהות. עבור אותם אנשים, השמירה על הדיסקרטיות היא חשובה מאוד, ולכן, הם נוטים ללכת ולרכוש את בדיקת האבהות הביתית.

למרות שמדובר על בדיקה ביתית, היא עדיי צריכה לעבור פיענוח על מעבדה. לאחר שתבצעו את הבדיקה בביתכם בהתאם להנחיות, יהיה עליכם לשלוח את הבדיקה לניתוח באחת מהמעבדות שמציעות שירותים אלה.

לסיכום, אם אתם צריכים לבצע בדיקת אבהות ולא משנה מה הנסיבות, חשוב לעשות את זה בצורה מקצועית ויסודית כדי שהתוצאות באמת יהיו אמינות ומדוייקות. ניתן לדבר עם אנשים שכבר ביצעו את הבדיקה לפניכם, להצטרף לקבוצות רלוונטיות בפייסבוק ולחקור קצת יותר לעומק על הנושא הזה שנקרא בדיקת אבהות

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

בדיקת אבהות לילדים שנולדו לזוגות חד מיניים בארצות הברית

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!