כמה זה עולה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

כמה עולה בדיקת אבהות?לפני שנפתח בדברים בנוגע לעלות של בדיקת אבהות, חשוב תחילה לפרט מעט בנוגע לעלות של אי ביצוע הבדיקה. שימו לב – במקרים רבים מספור, הימנעות מביצוע של בדיקת אבהות עלולה להוביל להוצאה של עשרות ואף מאות אלפי שקלים.

בואו ניקח לדוגמה זוג נשוי שהחליט להתגרש, כאשר הגירושין היו תוצאה של רומן שניהלה האישה במהלך הנישואין. כל עוד לבני הזוג היו ילדים, מטבע הדברים על פי חוק, יחויב הגבר בתשלום מזונות בגובה מסוים עד הגיעם לגיל שמונה עשרה. בחישוב מהיר ניתן לגלות כי לאורך השנים ישלם האב מאות אלפי שקלים לכל הפחות.

עם זאת, לא אחת מתברר בדיעבד כי הילדים להם שילם מזונות במשך כל אותה תקופה, כלל לא היו ילדיו, שכן הילדים הם ילדיו הביולוגיים של אותו גבר עמו ניהלה גרושתו רומן בזמן שהיו נשואים. מצבים שכאלו מתרחשים פעמים רבות, כאשר לרוע המזל אם התמונה הנכונה מתבהרת בשלב מאוחר מדי, אין זה מן הנמנע שלא ניתן יהיה לקבל את הכספים בחזרה.

לאור כל זאת, בכל מקרה של חשד סביר לכך שהילדים של האב אינם ילדיו הביולוגיים ועל אחת כמה וכמה במקרה שבו עומדים על הפרק גירושין ותשלום של מזונות, יש מקום לשקול ביצוע של בדיקת אבהות, שלנצח תהיה זולה מתשלום של מזונות במשך שנים.

העלויות הכרוכות בהוצאות המשפטיות

עוד לפני שניתן להגיע לעלות הבדיקה עצמה, חשוב לציין כי ישנן הוצאות הקשורות לבדיקה בצורה עקיפה בלבד והכוונה היא לכל ההוצאות הקשורות לבית המשפט. שימו לב – על מנת שהבדיקה תקבל תוקף משפטי ותוכל להוות ראייה לצורך הוכחת אבהות או שלילת אבהות לצורך העניין, עליה להתבצע מכוח צו רשמי של בית משפט.

אי לכך, על מנת שניתן יהיה לשכנע את בית המשפט בכך שהבדיקה מחויבת המציאות, לא אחת יהיה על מגיש הבקשה לשכור את שירותיו של עורך דין לענייני משפחה, לשלם אגרות בית משפט ועוד כהנה וכהנה הוצאות הקשורות להליכים המשפטיים. כמובן שבמקרים מסוימים ייתכן מאוד שבית המשפט יקבע כי על הנבדק לשאת בהוצאות הבדיקה, אך בכל זאת מגיש הבקשה יצטרך אף הוא לשאת בהוצאות לא קלות כלל וכלל לרוב.

בדיקת אבהות דיסקרטית

בדיקת אבהות דיסקרטית היא בדיקת אבהות המתבצעת בדרך כלל ללא ידיעת האם. בדיקה זו לרוב מבוססת על דגימת תאים מהחלק הפנימי של הלחי של הנבדקים ועל דגימת רוק הנאספות באמצעות מקלון המזכיר מקלון אוזניים בבית. את המקלונים שולחים בתוך מעטפות ייעודיות למעבדות גנטיות הפועלות בחו"ל וזאת על מנת שלא לעבור על חוק חופש המידע הגנטי.

ישנן מספר חברות המספקות שירות זה בישראל כאשר אין אחידות מבחינת עלות הבדיקות. כמו כן עלות הבדיקה משתנה בהתאם למספר הנבדקים. כך לדוגמה אם מדובר בבדיקות האבהות של חברת איזי דנ"א, הרי שבדיקת אבהות של אב וילד אחד תעלה 270 דולר, בדיקה של שלוש נפשות תעלה 370 דולר, של ארבע נפשות 470 דולר ושל חמש נפשות, 570 דולר. כמו כן חברה זו מציעה שירות של בדיקת אקספרס המספקת תוצאות במהירות גבוהה במיוחד, שעלותה 400 דולרים לשני נבדקים.

לעומת זאת בספק אחר הנקרא PRO DNA, בדיקת אבהות של אב וילד אחד תעלה 213 יורו, בדיקה של אב ושני ילדים תעלה 310 יורו ובדיקה של אב ושלושה ילדים תעלה 400 יורו. יש לציין כי חברה זו מספקת בנוסף גם בדיקות עבור אימהות ובדיקות המיועדות עבור יותר מאב אחד. כך לדוגמה בדיקה הכוללת התאמה של אם, שני אבות ושני ילדים, תעלה 480 יורו.

כמה עולה בדיקת אבהות?

בדיקות אבהות המבוצעות בישראל מתוקף צו רשמי של בית משפט לענייני משפחה בדרך כלל יקרות יותר מהבדיקות הדיסקרטיות המבוצעות בחו"ל. עלות בדיקה המבוצעת בישראל נעה לרוב בין 4000 ל- 5000 ₪.

 

אולי יעניין אותך גם:

מזונות זמניים לפני קיום בדיקת אבהות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!