איך מוכיחים אבהות בישראל?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

איך מוכיחים אבהות בישראלכאשר אדם רוצה לבדוק את הקרבה הביולוגית שלו לילד, הוא יכול לעשות בדיקת אבהות. בעולם ניתן לעשות בדיקה גנטית במעבדות שונות ולקבל תוצאות בתוך מספר ימים? אבל איך מוכיחים אבהות בישראל? על כך נרחיב במאמר הבא.

 

אז איך מוכיחים אבהות בישראל? 

בארץ, כאשר רוצים להוכיח אבהות, לא ניתן לעשות זאת בבתי חולים פרטיים. אדם שלא בטוח לגבי הקרבה הביולוגית שלו לילד ורוצה לוודא זאת, יהיה מוכרח קודם כל לפנות לבית המשפט, להגיש בקשה מפורטת ומנומקת ולקבל צו שמאפשר לו לערוך את הבדיקה. בית המשפט והפרקליטות יבחנו את המקרה ויחליטו האם מתן צו לביצוע בדיקת אבהות תואם לשיקולי טובת הילד. כלומר, רק אם הגבר קיבל צו מתאים מבית משפט הוא יוכל לבצע בדיקת אבהות. 

להוכחת האבהות על ילד יכולות להיות השלכות רבות ביניהן תשלום מזונות עד לגיל בגירות, זכויות ירושה, ענייני אפוטרופסות ואף סוגיות כמו מחלות גנטיות ועוד. כמו כן, פעמים רבות ילדים שלא יודעים מי האבא שלהם מרגישים חוסר ביטחון בנוגע לזהות העצמית. 

 

איך מוכיחים אבהות בישראל- למה צריך צו?

כפי שהבנו, על מנת להוכיח אבהות בישראל יש לקבל צו מבית משפט. הסיבה לכך נובעת מחוקי הדת בישראל. במידה שבדיקה גנטית תוכיח שהאב של הילד הוא לא בעלה, הילד ייחשב כממזר. על ממזר חלות מגבלות הלכתיות רבות וקשות. לכן, מהסיבה הזו בדיקות גנטיות בישראל נתונות לפיקוח. יש לקחת בחשבון כי במקרים רבים המדינה לא מאשרת ביצוע של בדיקת אבהות על מנת למנוע מהילד להפוך לממזר. 

איך מוכיחים אבהות בישראל- גבר עם ספקות

מקרה נפוץ בו יש צורך להוכיח אבהות הוא כאשר יש לגבר ספקות האם הוא האב של הילד והוא רוצה לקבל הוכחה לכך. במידה שיש הסכמה גם על האם, והאם אינה נשואה ולא הייתה נשואה סמוך ללידת הילד, בית המשפט ייתן אישור לביצוע בדיקת אבהות. 

אך במקרים בהם האישה מתנגדת לביצוע הבדיקה, בית המשפט יתייחס לסירוב האישה כהודאה בכך שיש לה מה להסתיר. במקרים כאלה בית המשפט יוכל לתת פסק דין בעניין האבהות על סמך הסירוב של האישה ולקבוע כי הגבר הוא אכן האב, גם ללא בדיקת אבהות. 

 

איך מוכיחים אבהות בישראל- גבר שמתכחש לאבהותו

ישנם מקרים בהם גבר מתכחש לאבהות על ילד והאם דורשת לקבל הכרזה על אבהות. במקרים בהם האישה לא נשואה ולא הייתה נשואה בעבר, כלומר אין חשש שהילד יהפוך לממזר, בדרך כלל בית המשפט יאשר את בקשת האם ויורה על צו המורה לבדיקת אבהות. אך מה קורה אם האב לא רוצה לבצע בדיקת אבהות האם ניתן לכפות עליו לבצע את הבדיקה?

התשובה היא כן, ניתן לחייב גבר לבצע בדיקה לא פולשנית להוכחת אבהות. עד שנת 2008, כאשר גבר לא הסכים להיבדק בית המשפט היה קובע את אבהותו רק על סמך הסירוב לבדיקה. אך החל משנת 2008 נקבע כי ניתן לחייב גבר לבצע בדיקה לא פולשנית להוכחת אבהות. בדיקה כזו בדרך כלל תהיה בדיקה מדגימת רוק ולא מדגימת דם.

 

איך מוכיחים אבהות בישראל- זוג לא נשוי 

ישנם מקרים בהם זוגות לא נשואים מביאים ילד ביחד. במקרה שבמהלך שנתו הראשונה של הילד האב לא נרשם במשרד הפנים, הוא לא ייחשב לאביו. כלומר, יש להורים שנה שלמה מהולדת הילד להירשם במשרד הפנים כהוריו של הילד ולהצהיר כי מדובר בילד משותף. במקרה שההורים לא עשו זאת, יהיה על הזוג להוכיח את האבהות של האב בבית משפט. 

יש לקחת בחשבון כי כאשר מדובר בזוג נשוי שהביא ילד, הבעל יירשם באופן אוטומטי כאביו של הילד גם בלי הצהרה למשרד הפנים. 

 

איך מוכיחים אבהות בישראל- אישה נשואה 

ישנם מקרים בהם לאישה נשואה, או אישה שהייתה נשואה זמן קצר לפני לידת הילד, נולד ילד מגבר שאינו בעלה. החוק קובע כי גבר יכול להוליד ילדים עם כל אישה, למעט אישה נשואה (למישהו אחר), והילד ייחשב לשלו. אך בנוגע לנשים מדובר בעניין אחר. ילד לאישה שהייתה נשואה סמוך להולדתו, ייחשב לילד משותף שלה ושל בעלה. במקרה כזה רק בית המשפט מוסמך לקבוע אחרת. במקרים כאלה, בדיקת אבהות עלולה לגרום למימזור הילד, ולכן ברוב המקרים בתי המשפט לא יאשרו ביצוע בדיקה זו. 

 

איך מוכיחים אבהות בישראל- זוג מעורב

ישנם מקרים בהם ההורים לילד הם זוג מעורב. זוג מעורב הוא זוג שרק אחד מבני הזוג מחזיק בתעודת זהות ישראלית והשני נחשב לאזרח זר. במקרים כאלה משרד הפנים לא תמיד מקבל את ההצהרות של בני הזוג והוא מתנהל בצורה חשדנית מאוד, במיוחד אם הזוג המעורב גם לא נשוי.  

הסיבה לכך היא שבמקרים כאלה יש חשד כי מדובר בנישואים פיקטיביים ובהצהרות שקר שיקנו לאזרח הזר מעמד של אזרח בישראל. במקרה כזה, בו זוג מעורב שלא נשוי ולא מוכר כידועים בציבור לפני ההיריון יגיע להצהיר בפני משרד הפנים, משרד הפנים יחייב לקבל פסק דין מבית משפט בנוגע לאבהות על הילד. 

איך מוכיחים אבהות בישראל- ילדי פונדקאות

ישנם מקרים בהם תינוק נולד להורים באמצעות תהליך פונדקאות שבוצע בחו"ל. גם זוגות וגם יחידים שמביאים ילד על ידי תהליך פונדקאות בחו"ל נאלצים לעבור מסלול לא פשוט כלל על מנת לקבל הכרה כהורים על הילד. חשוב לקבל הכרה של מדינת ישראל בהורות על הילד על מנת שהילד יוכל לקבל אזרחות ישראלית ואף דרכון ישראלי. במקרה כזה ההורים ייאלצו להוכיח קשר גנטי לתינוק. לשם כך יהיה עליהם לפנות לבית המשפט ולקבל צו שמאפשר להם לעשות בדיקת אבהות.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!