בדיקת אבהות באמצעות שיער

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

בדיקת אבהות באמצעות שיערשיער מכיל חלבונים הצומחים מתוך זקיקי השיער בעור. בדרך כלל זקיק השיער צומח במשך חודשים רבים, מפסיק לגדול, נושר, וזקיק שיער חדש גדל.

תהליך זה אורך מספר שבועות. בדיקת שיער במעבדה משמשת, בין היתר, כדי לבדוק אם אנשים הם בעלי קרבת דם. באמצעות הערכת מבנה השיער ובדיקת ה-DNA בתאי שורש השיער, ניתן לבדוק דגימות שיער עם כימיקלים פרטניים, בבחינתם תחת מיקרוסקופ על מנת לקבוע אם קיים DNA משותף.

ניתוח מרכיבי השיער משמש, במקביל לקביעת מעשים פליליים או נוכחות רעלים בגוף (למרות שבדיקות אלו הן נדירות יותר), גם לאספקת ראיות DNA הדרושות לקביעת אבהות. לביצוע בדיקת DNA, נדרש שורש שיער אחד על מנת לקבוע את המבנה הגנטי של האדם.

מבנה והרכב השיער

שיער מורכב בעיקר מסיבי חלבון המכונה קרטין. חלבון זה הוא גם המרכיב העיקרי של העור והציפורניים. השיער מורכב משלוש שכבות. השכבה הפנימית ביותר היא מבנה רך עשוי תאים מעוגלים.

החלק האמצעי של השיער מכיל פיגמנטים המעניקים לשיער את הגוון והגמישות. השכבה החיצונית, מכילה את הרכיבים הקובעים את עובי השיער. החלק החיצוני הוא החלק המספק מעטפת והגנה לחלקים הפנימיים של השיער, ואף מעניק לו את הברק המאפיין אותו.בדיקת אבהות באמצעות שיער

למרות העובדה לפיה תאים מהווים את חלקי השיער, תאי השיער החיצוניים אינם מכילים חומר המתאים לבדיקת DNA. שורש השיער צומח מתחת לקרקפת ומגודר בתוך זקיק השיער. הוא קשור לזרם הדם דרך העור, וקולטני הורמונים מסוימים מצויים אף הם בזקיקים המסייעים לוויסות צמיחת השיער.

תכולת DNA בדגימות שיער

סיבי השיער נוצרים בפועל על ידי קרטינוציטים, סוגי תאי עור האחראים לסינתזה של החלבון קרטין. תאים אלו מתים באופן טבעי הכרוך בהרס גרעין התא, ובכך גם הרס החומר הגנטי. כתוצאה מכך, השיער, המהווה את החלק החיצוני של מעטפת השיער מחוץ לקרקפת, אינו מכיל גרעיני DNA. למרות שה-DNA הגרעיני אינו יכול להיות מבודד מהשיער החיצוני, הוא ניתן לחילוץ בהצלחה משורש השיער, המכיל קרטינוציטים, מתאים אידיאליים לקביעת DNA גרעיני.

מעבדות המציעות שירותי בדיקת אבהות, בוחנות דגימות שיער הנלקח מהקרקפת בלבד ומכיל את השורש. ללא השורש, סיכויי הצלחת קביעת האבהות נמוכים באופן משמעותי. זיהוי זקיק השיער ניתן לביצוע באמצעות התבוננות מעמיקה על השיער בתנאי מעבדה. הזקיק מופיע ככדור אפור-לבן קטן על קצה השערה. במקרים מסוימים יהיה צורך בבחינתו תחת זכוכית מגדלת.

בדיקת אבהות באמצעות שיער: אופן הביצוע

כשאדם מתבקש לעבור בדיקת אבהות באמצעות שיער, הוא מקבל מנציגי המעבדה הוראות פרטניות להכנת הדגימה הדרושה. באופן כללי, השיער צריך להיות שטוף וחופשי מכל תכולה של מוצרי טיפוח. במקרים מסוימים תתבקש חתימה על טופס הסכמה המעיד על הבנת האדם את הליך הבדיקה והסכמתו.

בדיקת אבהות באמצעות שיער מבוצעת באמצעות בדיקת השיער במעבדה. כשהמטרה היא בדיקת DNA, השיער הנבדק צריך להיות מחובר לשורש, ולכן יש "לעקור" את השיער הדרוש, ולא לגזור אותו. הדגימה נלקחת מגב הקרקפת, או שורשי השיער בצוואר, במיקום הסמוך ביותר לעור. שיער הסמוך לעור הקרקפת כולל את הצמיחה האחרונה ביותר, המספקת את המידע המדויק ביותר. לפני הבדיקה נשטפת דגימת השיער עם כימיקלים מיוחדים.

השפעות העשויות להטות תוצאות בדיקת שיער

מספר היבטים עשויים להפריע בביצוע בדיקת אבהות באמצעות שיער, ולהטות את התוצאות. אלו כוללים:

  • האזור בגוף ממנו נלקחה דגימת השיער.
  • הגיל.
  • גוון השיער.
  • הבריאות הכללית.
  • הקצב האישי של צמיחת השיער.
  • שימוש במוצרי שיער, כגון צבעי שיער, קרמים או תרסיסים.
  • גורמים סביבתיים חיצוניים כגון אזור מגורים ואופי עבודה.
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!