בדיקת אבהות בהריון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

בדיקת אבהות בהריוןאם אישה קיימה יחסי מין עם יותר מגבר אחד ונכנסה להיריון, אין ספק שתרצה לדעת מי הוא אביו של העובר המתפתח ברחמה, כשמעבר לסקרנות הטבעית, ישנן עוד סיבות רבות בגינן חשוב לדעת מי הוא האב.

כך לדוגמה זהות האב חשובה לצורך נושאים כלכליים, לצורך התמיכה הרגשית, לצורך בירור של מחלות גנטיות שונות ובעיות בריאותיות נוספות וכמובן שמעבר לכל זה, יש משהו מרגיע בידיעה הבטוחה בנוגע לזהות האב.

באופן עקרוני ניתן לבצע כיום בדיקת אבהות גם לאחר הלידה, אך בהחלט ניתן לבצע את הבדיקה במהלך ההיריון עצמו, מבלי לסכן את ההתפתחות העוברית. הבדיקה מבוצעת במסגרת בדיקת מי שפיר במהלך השבוע ה- 17 להיריון או בבדיקת סיסי שלייה בשבוע העשירי להיריון.

מה אומר החוק בנושא?

לפי חוק מידע גנטי, אמנם לפי ההמלצה הרפואית אין לבצע בדיקה פולשנית במהלך ההיריון רק לצורך ביצוע של בדיקה גנטית לקשרי משפחה (הכוונה היא לבדיקת מי שפיר או בדיקת סיסי שליה המבוצעת מטעמים שאינם רפואיים), אך בית המשפט בהחלט יכול לאשר את ביצוע הבדיקה אם שוכנע כי אכן קיימת לכך הצדקה.

בית המשפט ייתן את אישורו לביצוע הבדיקה רק במקרים שבהם אכן יש הצדקה שלא להמתין עם הבדיקה עד לאחר הלידה, רק אם האישה ההרה נתנה לכך את הסכמתה ורק לאחר שיהיה ברור מעבר לכל צל של ספק שהאישה מבינה לחלוטין את הסיכונים הנשקפים לה ולעובר שהיא נושאת ברחמה הקשורים לביצוע הבדיקה במהלך ההיריון.

בנוסף לכך, אם האישה מחליטה לעבור בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר לצורך קביעת קשרי משפחה, חשוב להציע לה שבמסגרת הבדיקה יבוצעו גם בדיקות גנטיות רפואיות נוספות שמקובל ואף מומלץ לבצע בהתאם להוריה הרפואית ולגילה. כמו כן החוק קובע כי בנוסף להסכמתה של האישה לעבור את הבדיקה הגנטית, חלה על הרופא המבצע את הבדיקה החובה לקבל את הסכמתה של האישה מדעת לביצוע הפעולה הרפואית. בכל מקרה לא ניתן לחייב אף אישה הרה לעבור בדיקה לבירור קשרים משפחתיים במהלך ההיריון.

בדיקת אבהות בהיריון

עד כה עסקנו אך ורק באפשרות של ביצוע בדיקת אבהות בהריון מתוקף צו רשמי של בית משפט, אך חשוב לדעת כי ישנה אפשרות נוספת לגלות את זהות האב, שלא כוללת הליכים משפטיים כלשהם כשהכוונה היא לאפשרות של ביצוע בדיקת אבהות ביתית פרטית. לפי חוק מידע גנטי, לא ניתן לבצע בדיקת אבהות בישראל ללא צו רשמי של בית משפט וזאת על מנת למנוע את האפשרות שהצאצא הנבדק יתויג כממזר ויהיה פסול חיתון.

אי לכך, ישנן מעבדות הפועלות באירופה, המספקות שירותי בדיקות אבהות ללקוחות המתגוררים בישראל. הבדיקה המבוצעת במהלך ההיריון מבוססת על דגימות דם מהאישה ההרה ומהגבר שיש לבדוק לגביו את נושא האבהות. את דגימות הדם ניתן לשאוב באופן עצמאי או בסיוע של אחות בקופת החולים, כשלאחר נטילת הדגימות יש לשלוח אותן למעבדה הממוקמת בחו"ל.

כל עוד הבדיקה עצמה מבוצעת מחוץ לגבולות ישראל, הרי שאין בכך משום עבירה על החוק. עם זאת, חשוב להבין כי ממצאי הבדיקה לא יוכלו להוות ראייה קבילה בית המשפט ולכן הבדיקה מיועדת לשקט הנפשי של הנבדקים ותו לא. הבדיקה מבוססת על ההיגיון העומד בבסיסן של בדיקות דם אחרות המבוצעות בהיריון, שניתן להסיק מהן על קיומן של הפרעות גנטיות בעובר. הכוונה היא לכך שבדמה של האישה ההרה ניתן לאתר מקטעי DNA שמקורם בעובר.

בדיקת אבהות בהריון

כיצד ניתן לבצע את בדיקת אבהות בהריון לפני לידה?

בדיקת אבהות בהריון לפני לידה היא בדיקה אשר שונה מעט באופן הביצוע שלה מבדיקות הריון שונות אשר מתבצעות לא קשר כלשהו להריון. בדיקה זו, היא בדיקה אשר מתבצעת באמצעות דגימה קטנה של דם, אשר נלקחת מדם של האמא עצמה. בדיקה זו, מתבססת על העקרון אשר לפיו, חלק מהרצף הגנטי של העובר, מגיע במהלך ההריון לדם של האמא עצמה, ועל בסיס זה, ניתן לדעת למעשה את הזהות הביולוגית של העובר עצמו. אולם, מדובר על בדיקה לא פשוטה בכלל, וזו בדיוק הסיבה לכך שהיא מתבצעת רק במצבים ספציפיים וחמורים בלבד.

לאחר כמה זמן מתקבלות תוצאות בדיקת האבהות בזמן ההריון?

כאשר מדובר על בדיקת אבהות בהריון לפני לידה, אזי שמדובר למעשה על בדיקה יחסית מורכבת. ראשית, את הבדיקה אנחנו יכולים לעשות רק החל מהשבוע העשירי הריון, ולא לפני, שכן תוצאות הבדיקה במידה שהיא הייתה מתבצעת לפני השבוע העשירי להריון, הן תוצאות לא אמינות ולא ניתן להתבסס עליהן. הזמן שלוקח לקבלת תוצאות הבדיקה, הוא פרק זמן משתנה, אשר ישתנה ממעבדת בדיקה למעבדת בדיקה, ובהתאם לשלב ההריון המצוי.

מה הן אחוזי ההצלחה בביצוע בדיקת אבהות בהריון לפני לידה?

גם פה, מדובר על שאלה נפוצה מאוד בקרב זוגות נשואים שמעוניינים להתחיל הליך של ביצוע בדיקת אבהות בהריון לפני לידה. רמת הדיוק של הבדיקה היא מאה אחוזים תמיד! והחשיבות שבביצוע בדיקה במעבדה מומלצת ובהתאם להנחיות השונות, היא חשיבות עליונה. בסופו של דבר, אין מה לפחד מקבלת תשובות לא נכונות, שכן בדיקת ריצוף גנטית היא בדיקה חד משמעית, ואין שום גורם שיכול להשפיע לרעה או להטות את תוצאות הבדיקה הזו.

לסיכום, אם את רוצה לבצע בדיקת אבהות בהריון לפני לידה ויש לך את כל מה שצריך כדי לעשות זאת, מומלץ מאוד להיעזר במעבדה מקצועית שנחשבת למדוייקת ואמינה ככל הניתן. כדאי להתייעץ עם אנשים שאתם מכירים, לקרוא על הנושא ברשת האינטרנט וכמובן אם אפשר להצטרף לקבוצות רלוונטיות בפייסבוק כדי לקבל על הנושא קצת יותר מידע

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!