בדיקת אבהות לזוגות נשואים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

בדיקת אבהות לזוגות נשואיםבמצב הפשוט ביותר, שבו נולד תינוק לזוג נשוי, הבעל יירשם באופן אוטומטי כאביו של התינוק במרשם האוכלוסין.

כמובן שהעניינים מורכבים יותר כשמדובר בבני זוג שאינם נשואים, אך במאמר שלפניכם לא ניגע במצבים האלו ונתמקד אך ורק במקרה שבו התינוק נולד להורים נשואים. ליתר דיוק נתמקד במקרים שבהם נכנסת לתמונה בדיקת אבהות בקרב זוגות נשואים.

בדיקת אבהות לזוגות נשואים: חשש לכך שהילד אינו בנו הביולוגי של הבעל

המקרה הראשון שנזכיר הוא זה שבו הבעל חושד כי הילד שהוא מגדל אינו בנו הביולוגי. במצב זה יש להתייחס בראש ובראשונה לדתו של הילד. זאת כיוון שאם הילד יהודי, הרי שלפי ההלכה אם יתברר שנולד מזרעו של אדם שאמו לא הייתה נשואה לו ושנכנסה להיריון בזמן שהייתה נשואה לגבר אחר, ייחשב כממזר. רבים לא יודעים זאת, אבל בעיני ההלכה היהודית ומטבע הדברים גם לפי החוק הנהוג בישראל, עדיף לילד לא לדעת לעולם מי הוא אביו, מאשר שיקבל תווית של ממזר.

מדוע כך הם פני הדברים? משום שעל אדם המוגדר כממזר חלות מגבלות הלכתיות מרחיקות לכת. כך למשל אדם שהוגדר כממזר לא יוכל להתחתן ברבנות ומעבר לכך, הממזרות עוברת בירושה, כך שגם צאצאיו ולמעשה צאצאיהם יוגדרו כממזרים. לאור זאת הרבנות עושה מאמצים רבים להימנע מלהגדיר תינוקות וילדים כממזרים. לפיכך כל עוד ישנו חשש לכך שממצאי הבדיקה יצביעו על כך שהילד ממזר, בית המשפט יאסור על ביצוע הבדיקה.

אישור ביצוע הבדיקה בהתקיים חשד לממזרות

בדיקת אבהות לזוגות נשואים מסוג זה מתבצעת במקרה של חשש לממזרות במצבים חריגים בלבד. הכוונה היא בעיקר למקרים שבהם ישנה סכנה שתיגרם לאדם נכות חמורה ובלתי הפיכה או במקרים שבהם נשקפת לו סכנת חיים. כך למשל אם הוא צריך לעבור טיפול רפואי דוגמת השתלת איברים, המחייב ביצוע בדיקת התאמה גנטית, יורה בית המשפט על ביצוע בדיקת האבהות גם במחיר של הכרזה על הנבדק כממזר.

בדיקת אבהות לתינוק הנולד בעזרת אם פונדקאית בחו"ל

זוגות נשואים יצטרכו בדרך כלל לעבור בדיקת אבהות כדי להוכיח שהם ההורים הביולוגיים של בנם במקרה שבו התינוק בא לעולם באמצעות אם פונדקאית בחו"ל. ללא בדיקת אבהות וללא הוכחה כי הילד הוא אכן בנם הביולוגי, לא יוכל הילד לקבל אזרחות ישראלית ודרכון ישראלי.

בדיקת אבהות לזוגות נשואים וזוגות מעורבים

מצב נוסף שבו יצטרכו בני זוג נשואים לעבור בדיקת אבהות הוא זה שבו מדובר בזוג מעורב. הכוונה היא לכך שרק לאחד מבני הזוג יש תעודת זהות ישראלית בעוד שבן הזוג השני הוא אזרח זר. במקרים מעין אלה משרד הפנים לרוב יעלה חשדות לכך שהרצון לרשום את הצאצא כצאצא משותף קשור לרצון להסדיר את מעמדו של אותו אזרח זר בישראל ולכן לרוב יחייב אותו בבדיקת אבהות. נישואים שנועדו להסדיר את מעמדו של האזרח הזר בישראל, שלא התקיימו על רקע רומנטי כנה, נקראים נישואים פיקטיביים.

בדיקת אבהות של גבר נשוי

לא אחת נוצר מצב שבו גבר נשוי מחויב לעבור בדיקת אבהות כדי לבחון את האפשרות שהוא אביו של ילד שנולד מחוץ לנישואין לאישה אחרת שאינה אשתו. כל עוד אותה אישה הדורשת את ביצוע הבדיקה אינה נשואה, כך שממצאי הבדיקה לא מעמידים את הילד בסיכון לקבל תווית של ממזר, ייתכן מאוד שבית המשפט יחייב את הגבר הנשוי לעבור את הבדיקה. זאת כיוון שכל אב בישראל מחויב לשלם לילדיו הביולוגיים מזונות לפי החוק.

בדיקת אבהות לזוגות נשואים יכולה לסייע רבות לקראת הליך של גירושים

אחד מהתרחישים הנפוצים והפופולאריים ביותר בהם כדאי ללכת ולבצע בדיקת אבהות לזוגות נשואים הוא מקרה שבהם הזוג הנשוי עומד בפתח של הליך גירושים. במקרים כאלה, במיוחד כאשר ישנו חשש אשר קיים מזהותו של הילד – בדיקת האבהות ותוצאותיה – יכולות לשנות ולהפוך סדרי עולם בכל הקשור לתנאי הגירושין, דמי המזונות שישולמו, הסכמי משמרות משותפות, וכיוצא בזאת. אצל גברים רבים, קיים החשש שהילד שהם מגדלים הוא לא שלהם. בהליך הגירושין, החשש הזה רק הולך וגובר, שכן אף אחד לא מעוניין לשלם כספים כל כך רבים עבור ילד שייתכן והוא לא הילד שלו. זו בדיוק הסיבה, שאנחנו עדים בשנים האחרונות לכמות גדולה מאוד של זוגות נשואים, אשר עומדים בפתח הליך הגירושין, ומחליטים יבוא לשם ביצוע בדיקת אבהות לזוגות נשואים.

אילו סוגים של בדיקות אבהות קיימים כיום בעולם?

ככלל, היום תוכלו למצוא בדיקות אבהות שמתרחשות כולן במעבדה לבדיקת אבהות, מעבדות שמתמקצעות בתחום זה. בנוסף, ניתן לראות בשנים האחרונות פופולאריות שהולכת וגוברת לביצוע של בדיקות אבהות פרטיות בבית בדיקה שניתן להזמין עד לפתח הבית, לבצע בעצמנו, ולאחר מכן, עלינו לשלוח את אותן הבדיקה לניתוח של תוצאות הבדיקה במעבדה עצמה. בנוסף, מדינת ישראל מסייעת לזוגות ישראליים שגרים בחו"ל וזקוקים לביצוע בדיקת אבהות, ושולח לנציגויות הישראליות באותן המדינות את בדיקות האבהות עצמן

תוך כמה זמן מגיעות התשובות של בדיקת האבהות שביצעתי?

שאלה זו הינה שאלה אשר חוזרת בקרב גברים רבים שביצעו או עתידים לבצע את בדיקת האבהות. ככלל, אין תשובה מדויקת לשאלה זו ואורך ההמתנה לתוצאות הבדיקה, הוא אורך משתנה בין מעבדה למעבדה, ובהתאם לנסיבות השונות בכל מעבדת בדיקה.

לסיכום, אם אתם צריכים לבצע בדיקת אבהות, בין אם מדובר בזוגות נשואים ובין אם לא, חשוב לבחור מקום מקצועי לביצוי הבדיקה, שכן מדובר בבדיקה הדורש, דיוק וידע רב. תוכלו לבצע סוג של סקר שוק ברחבי רשת האינטרנט, להצטרף לקבוצות של אנשים שביצעו את הבדיקה וכך למעשה להבין איך זה עובד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!