בדיקת אבהות לזוגות נשואים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

זוגות נשואיםבמצב הפשוט ביותר, שבו נולד תינוק לזוג נשוי, הבעל יירשם באופן אוטומטי כאביו של התינוק במרשם האוכלוסין.

כמובן שהעניינים מורכבים יותר כשמדובר בבני זוג שאינם נשואים, אך במאמר שלפניכם לא ניגע במצבים האלו ונתמקד אך ורק במקרה שבו התינוק נולד להורים נשואים. ליתר דיוק נתמקד במקרים שבהם נכנסת לתמונה בדיקת אבהות בקרב זוגות נשואים.

חשש לכך שהילד אינו בנו הביולוגי של הבעל

המקרה הראשון שנזכיר הוא זה שבו הבעל חושד כי הילד שהוא מגדל אינו בנו הביולוגי. במצב זה יש להתייחס בראש ובראשונה לדתו של הילד. זאת כיוון שאם הילד יהודי, הרי שלפי ההלכה אם יתברר שנולד מזרעו של אדם שאמו לא הייתה נשואה לו ושנכנסה להיריון בזמן שהייתה נשואה לגבר אחר, ייחשב כממזר. רבים לא יודעים זאת, אבל בעיני ההלכה היהודית ומטבע הדברים גם לפי החוק הנהוג בישראל, עדיף לילד לא לדעת לעולם מי הוא אביו, מאשר שיקבל תווית של ממזר.

מדוע כך הם פני הדברים? משום שעל אדם המוגדר כממזר חלות מגבלות הלכתיות מרחיקות לכת. כך למשל אדם שהוגדר כממזר לא יוכל להתחתן ברבנות ומעבר לכך, הממזרות עוברת בירושה, כך שגם צאצאיו ולמעשה צאצאיהם יוגדרו כממזרים. לאור זאת הרבנות עושה מאמצים רבים להימנע מלהגדיר תינוקות וילדים כממזרים. לפיכך כל עוד ישנו חשש לכך שממצאי הבדיקה יצביעו על כך שהילד ממזר, בית המשפט יאסור על ביצוע הבדיקה.

אישור ביצוע הבדיקה בהתקיים חשד לממזרות

הבדיקה תבוצע במקרה של חשש לממזרות במצבים חריגים בלבד. הכוונה היא בעיקר למקרים שבהם ישנה סכנה שתיגרם לאדם נכות חמורה ובלתי הפיכה או במקרים שבהם נשקפת לו סכנת חיים. כך למשל אם הוא צריך לעבור טיפול רפואי דוגמת השתלת איברים, המחייב ביצוע בדיקת התאמה גנטית, יורה בית המשפט על ביצוע בדיקת האבהות גם במחיר של הכרזה על הנבדק כממזר.

בדיקת אבהות לתינוק הנולד בעזרת אם פונדקאית בחו"ל

זוגות נשואים יצטרכו בדרך כלל לעבור בדיקת אבהות כדי להוכיח שהם ההורים הביולוגיים של בנם במקרה שבו התינוק בא לעולם באמצעות אם פונדקאית בחו"ל. ללא בדיקת אבהות וללא הוכחה כי הילד הוא אכן בנם הביולוגי, לא יוכל הילד לקבל אזרחות ישראלית ודרכון ישראלי.

זוגות מעורבים

מצב נוסף שבו יצטרכו בני זוג נשואים לעבור בדיקת אבהות הוא זה שבו מדובר בזוג מעורב. הכוונה היא לכך שרק לאחד מבני הזוג יש תעודת זהות ישראלית בעוד שבן הזוג השני הוא אזרח זר. במקרים מעין אלה משרד הפנים לרוב יעלה חשדות לכך שהרצון לרשום את הצאצא כצאצא משותף קשור לרצון להסדיר את מעמדו של אותו אזרח זר בישראל ולכן לרוב יחייב אותו בבדיקת אבהות. נישואים שנועדו להסדיר את מעמדו של האזרח הזר בישראל, שלא התקיימו על רקע רומנטי כנה, נקראים נישואים פיקטיביים.

בדיקת אבהות של גבר נשוי

לא אחת נוצר מצב שבו גבר נשוי מחויב לעבור בדיקת אבהות כדי לבחון את האפשרות שהוא אביו של ילד שנולד מחוץ לנישואין לאישה אחרת שאינה אשתו. כל עוד אותה אישה הדורשת את ביצוע הבדיקה אינה נשואה, כך שממצאי הבדיקה לא מעמידים את הילד בסיכון לקבל תווית של ממזר, ייתכן מאוד שבית המשפט יחייב את הגבר הנשוי לעבור את הבדיקה. זאת כיוון שכל אב בישראל מחויב לשלם לילדיו הביולוגיים מזונות לפי החוק.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

באיזה נושאים נגענו במאמר זה ?

אודותינו

המרכז לבדיקת אבהות היא חברה אשר מספקת את כל השירותים בתחומי בדיקות אבהות פרטיות בישראל. חברה ותיקה ומנוסה בישראל עם שנות וותק רבות ומאות לקוחות מרוצים שביצעו בדיקות איתנו!

053-3536720
דילוג לתוכן