האם אפשר לזייף בדיקת אבהות?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

האם אפשר לזייף בדיקת אבהותבדיקת אבהות היא בדיקה בה בודקים את הקשר הגנטי בין שני נבדקים- האב הנטען והילד. אך האם אפשר לזייף בדיקת אבהות? במאמר הבא נסביר על בדיקת אבהות והאם אפשר לזייף בדיקה כזו. 

 

האם אפשר לזייף בדיקת אבהות- מהי בדיקת אבהות?

לפני שנסביר האם אפשר לזייף בדיקת אבהות כדאי להבין מהי בכלל בדיקת אבהות. בדיקת אבהות היא בדיקה בה בודקים התאמה גנטית בין שני נבדקים. לכל אדם יש תכונות גנטיות שונות. מחצית מהתכונות הגנטיות מתקבלות האם ומחצית מהאב. בדיקת אבהות היא בדיקת סיווג רקמות שמתבססת על השוואה בין הסימנים הגנטיים של הילד לבין הסימנים הגנטיים של מי שטוען שהוא ההורה. בבדיקה למעשה בודקים מדדים גנטיים בדם לסיווג רקמות. 

בבדיקה זו לוקחים דגימה מכל אחד מהנבדקים. בדגימה מתבצעת בדיקת סמנים גנטיים ב-15, או יותר, אתרים כרומוזומליים בלתי תלויים. בהתאם לבדיקת האבהות ניתן לקבוע האם בין הנבדקים יש או אין קרבה גנטית.

האם אפשר לזייף בדיקת אבהות- תוצאות הבדיקה

במידה שבבדיקה נמצא כי אצל הילד ואצל האב יש סמנים גנטיים שונים, המשמעות היא שהאב הוא לא האב הביולוגי של הילד. כלומר אם תוצאות הבדיקה מראות אי התאמה, הן למעשה שוללות קירבת משפחה בין הנבדקים. 

במידה שהסימנים שנבדקו אצל הילד תואמים לסימנים שנמצאו אצל מי שטוען שהוא ההורה, הדבר בדרך כלל מעיד כי מדובר בהורה וילד. כאשר תוצאות הבדיקה מראות התאמה כזו, בית המשפט יקבל את התוצאה כקרובה לוודאית כי אכן יש קשר משפחה בין הנבדקים. יש לקחת בחשבון כי קיים סיכוי נמוך שתוצאת הבדיקה תהיה שגויה. 

 

אז האם אפשר לזייף בדיקת אבהות?

צוות של חוקרים ישראלים, הצליחו להוכיח כי אפשר לזייף בדיקת אבהות על ידי אמצעים טכניים פשוטים וזולים יחסית. המדענים הצליחו לזייף בדיקת דנ"א בשלוש שיטות שונות.

יש לקחת בחשבון כי זיוף בדיקת אבהות הוא עבירה חמורה על החוק, שכן ביצוע הבדיקה מתאפשר רק עם צו בית משפט. זיוף בדיקת אבהות משמעו עבירה על צו בית המשפט. 

 

האם אפשר לזייף בדיקת אבהות- למה צריך צו בית משפט?

בארץ, כאשר רוצים לבצע בדיקת אבהות צריך לקבל לכך צו בית משפט. הסיבה לכך נובעת מחוקי הדת בישראל. במידה שבדיקה גנטית תוכיח שהאב של הילד הוא לא בעלה, הילד ייחשב כממזר. על ממזר חלות מגבלות הלכתיות רבות וקשות. לכן, מהסיבה הזו בדיקות גנטיות בישראל נתונות לפיקוח. יש לקחת בחשבון כי במקרים רבים המדינה לא מאשרת ביצוע של בדיקת אבהות על מנת למנוע מהילד להפוך לממזר.

כלומר, אדם שלא בטוח לגבי הקרבה הביולוגית שלו לילד ורוצה לוודא זאת, יהיה מוכרח קודם כל לפנות לבית המשפט, להגיש בקשה מפורטת ומנומקת ולקבל צו שמאפשר לו לערוך את הבדיקה. בית המשפט והפרקליטות יבחנו את המקרה ויחליטו האם מתן צו לביצוע בדיקת אבהות תואם לשיקולי טובת הילד. רק אם הגבר קיבל צו מתאים מבית משפט הוא יוכל לבצע בדיקת אבהות. 

 

האם אפשר לזייף בדיקת אבהות- למה צריך להוכיח אבהות?

להוכחת האבהות על ילד יכולות להיות השלכות רבות ביניהן תשלום מזונות עד לגיל בגירות, זכויות ירושה, ענייני אפוטרופסות ואף סוגיות כמו מחלות גנטיות ועוד. כמו כן, פעמים רבות ילדים שלא יודעים מי האבא שלהם מרגישים חוסר ביטחון בנוגע לזהות העצמית. 

האם אפשר לזייף בדיקת אבהות- מקרים בהם מתבצעת בדיקה

  • גבר עם ספקות

כאשר יש לגבר ספקות האם הוא האב של הילד והוא רוצה לקבל הוכחה לכך. במידה שיש הסכמה גם על האם, והאם אינה נשואה ולא הייתה נשואה סמוך ללידת הילד, בית המשפט ייתן אישור לביצוע בדיקת אבהות. 

אך במקרים בהם האישה מתנגדת לביצוע הבדיקה, בית המשפט יתייחס לסירוב האישה כהודאה בכך שיש לה מה להסתיר. במקרים כאלה בית המשפט יוכל לתת פסק דין בעניין האבהות על סמך הסירוב של האישה ולקבוע כי הגבר הוא אכן האב, גם ללא בדיקת אבהות. 

  • גבר שמתכחש לאבהותו

ישנם מקרים בהם גבר מתכחש לאבהות על ילד והאם דורשת לקבל הכרזה על אבהות. במקרים בהם האישה לא נשואה ולא הייתה נשואה בעבר, בדרך כלל בית המשפט יאשר את בקשת האם ויורה על צו המורה לבדיקת אבהות. 

ניתן לחייב גבר לבצע בדיקה לא פולשנית להוכחת אבהות. בדיקה כזו בדרך כלל תהיה בדיקה מדגימת רוק ולא מדגימת דם.

  • זוג לא נשוי 

זוג לא נשוי שהביא ילד והאב לא נרשם במשרד הפנים בשנתו הראשונה של הילד, לא ייחשב לאביו. כלומר, מרגע הולדת הילד להורים יש שנה להירשם במשרד הפנים כהורי הילד. במקרה שההורים לא עשו זאת, יהיה על הזוג להוכיח את האבהות של האב בבית משפט. 

  • אישה נשואה 

במקרה בו לאישה נשואה, או אישה שהייתה נשואה זמן קצר לפני לידת הילד, נולד ילד מגבר שאינו בעלה. ילד לאישה שהייתה נשואה סמוך להולדתו, ייחשב לילד משותף שלה ושל בעלה. במקרה כזה רק בית המשפט מוסמך לקבוע אחרת. במקרים כאלה, בדיקת אבהות עלולה לגרום לממזור הילד, ולכן ברוב המקרים בתי המשפט לא יאשרו ביצוע בדיקה זו. 

  • זוג מעורב

זוג מעורב הוא זוג שרק אחד מבני הזוג מחזיק בתעודת זהות ישראלית. במקרים כאלה משרד הפנים לא תמיד מקבל את ההצהרות של בני הזוג מאחר שיש חשד כי מדובר בנישואים פיקטיביים ובהצהרות שקר. במקרה כזה, משרד הפנים יחייב לקבל פסק דין מבית משפט בנוגע לאבהות על הילד. 

  • פונדקאות בחו"ל

גם זוגות וגם יחידים שמביאים ילד על ידי תהליך פונדקאות בחו"ל נאלצים לעבור מסלול לא פשוט כלל על מנת לקבל הכרה כהורים על הילד. במקרה כזה ההורים ייאלצו להוכיח קשר גנטי לתינוק ולבצע בדיקת אבהות.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!