בדיקת רוק

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

דגימת רוקעד לפני מספר שנים, בדיקת אבהות שהתבססה על השוואת הרצפים הגנטיים של דגימות רוק לא הייתה יכולה לקבל תוקף משפטי. זאת עד לכניסת התיקון לחוק המידע הגנטי לתוקפו בשנת 2008. לפי התיקון, במקרה שבו אדם מסרב לעבור בדיקת אבהות, ניתן בהינתן התנאים המתאימים, לחייב אותו לעבור את הבדיקה.

כך לדוגמה אם בית המשפט השתכנע בכך שישנו סיכוי סביר לנכונות הטענות של דורש הבדיקה בדבר קשרי המשפחה ואם לנבדק ניתנה ההזדמנות להציג את ההתנגדות שלו, בהחלט ייתכן כי תתקבל ההחלטה לחייבו לעבור את הבדיקה.

בכל מקרה שבו בית המשפט מוציא צו רשמי לביצוע הבדיקה במצב שבו האדם שאמור לעבור את הבדיקה מסרב לעבור אותה, דרך ביצוע הבדיקה תהיה חיצונית בלבד. הכוונה היא שבדיקת האבהות לא תהיה בדיקת דם, אלא בדיקה המבוססת על דגימת תאים הנלקחת מחלקה הפנימי של הלחי, דגימת שיער ושורשי שיער, דגימת רוק או כל סוג אחר של דגימה חיצונית שיקבע לאחר התייעצות עם שר המשפטים ובאישורה של ועדת המדע. כל זאת כמובן אלא אם כן הנבדק נתן את ההסכמה שלו לביצוע של בדיקת דם גנטית.

סירוב לעבור בדיקת רוק

מטבע הדברים, לא ניתן להכריח אף אדם לעבור בדיקת רוק להוכחת או שלילת אבהות. עם זאת, סירוב לעבור בדיקת אבהות המבוססת על בדיקת רוק המחויבת לפי צו רשמי של בית משפט, עשויה בהחלט להוות ראיה לכך שיש לנבדק דבר מה להסתיר, שכן לא מדובר בבדיקה פולשנית ולפיכך על פניו אין כל סיבה שיסרב לעבור אותה.

בדיקת אבהות דרך רוק, דיסקרטית המבוססת על דגימת רוק

עד כה עסקנו בבדיקת אבהות המבוססת על דגימת רוק, המבוצעת מכוחו של צו בית משפט. לצד בדיקות אלה, ישנן גם בדיקת אבהות דרך רוק המבוצעות באופן דיסקרטי בבית ללא ידיעת בית המשפט. למעשה בדיקות אלו ניתנות לביצוע אפילו ללא ידיעת אמו של הילד. הכוונה היא לסוג ספציפי של בדיקה שבה נוטלים מקלון קטן המזכיר מקלון אוזניים ומשפשפים קלות את החלק הפנימי של הלחי של הנבדקים.

את המקלונים מכניסים למעטפות ייעודיות ושולחים לבדיקת מעבדה. ישנן מספר חברות הפועלות בישראל המספקות את השירות הייחודי הזה, המאפשר לגברים לאמת או להפריך חשדות בנוגע לקשר הביולוגי עם ילדיהם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!