איך מוכיחים אבהות בישראל?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

מה זה בעצם הוכחת אבהות בישראל? איך מוכיחים שהילד שלכם הוא באמת שלכם? האם ניתן להוכיח שהילד של אשתכם או של בת הזוג הוא לא באמת שלכם? מה הן ההשלכות המעשיות של הוכחת אבהות – מה קורה לילד ומה קורה להורים? כמה עולה בדיקת אבהות ומה עושים אחרי שהבדיקה מוכיחה מי ההורים?

בדיקת רקמות (דנ"א) להוכחת האבהות היא אם כל ההוכחות האפשריות מבחינת אישור אבהות, והיא הכלי יש להשתמש בו בכל מקרה בו יש צורך באישור אבהות רשמי מול מדינת ישראל – בין אם למטרות קבלת מעמד רשמי עבור הילדים בהליכי אזרחות מול משרד הפנים או להוכחת זכאות לירושה, מזונות, ועוד, בהליכי דיני משפחה.

בדיקת אבהות פרטית או מטעם מעבדה בחו"ל ללא תתקבל לצרכי תביעת אבהות במדינת ישראל, בין עם מול מוסדות המדינה או מול בית הדין. במידה ואתם רוצים להוכיח אבהות, יש לפנות לבית המשפט לענייני משפחה על מנת שישאר תביעת אבהות ובדיקת אבהות באחד המוסדות הרשמיים אשר מוסמכים לעשות זאת.

איך פונים לקבל בדיקת אבהות בישראל?

ראשית כל, בני המשפחה המעוניינים בבדיקה פונים אל בית המשפט לענייני משפחה, לקבלת אישור לביצוע הבדיקה.

עונה לבקשה ב"כ היועץ המשפטי לממשלה. לרוב, לאישור בדיקה נדרשים מסמכים בני המשפחה, הוכחה לקשר זוגי בין ההורים, והוכחה לכך שלא קיים חשש לממזרות. במידה וכל אלו נתונים, לרוב יאשר בית המשפט את ביצוע הבדיקה.

מה זה בדיוק חשש לממזרות?

בניגוד לשימוש במונח בשפת היום-יום, בחוק הדתי, "ממזר" הוא ילד של יהודיה נשואה, אשר אביו אינו בעלה של האשה הנשואה. במילים אחרות, ילד אשר נולד כתוצאה מבגידה בנישואים (או כתוצאה מגילוי עריות).

מאחר ומעמד ממזר פוגע בצורה קשה בילד ובכל צאצאיו היהודים, בתי הדין הרבניים לאורך הדורות, ובית הדין למשפחה בישראל בעקבותיהם, עשו כל האפשר על מנת שלא להיאלץ להכריז על ילד כממזר.

אם כך, על מנת שבית המשפט יאשר את ביצוע הבדיקה, יש להוכיח כי האם אינה יהודיה או שלא הייתה נשואה בעת שנכנסה להריון עם הילד. בכל מקרה אחר, בית המשפט לא יאשר לבצע את הבדיקה, גם אם מטרתה להוכיח כי אבי הילד הוא בעלה של אשה יהודיה – שכן הבדיקה יכולה להוכיח שהוא אינו האב.

איך עורכים את הבדיקה וכמה היא עולה?

שלושת הנבדקים – הילד ושני ההורים – נותנים דגימת רוק או דם לצרכי ההשוואה. הבדיקה היא "משולשת" ונבדקים שני ההורים, מאחר וכך דיוק ההשוואה הוא רב יותר. הדגימה ניתנת באחד מהמכונים המורשים:

או, במידה וחלק מקרובי המשפחה הם בחו"ל, הם יידרשו לתאם תור בשגרירות על מנת שמומחה יאסוף את הדגימה וישלח אותה לאחד המכונים בישראל.

כל דגימה עולה בין 1200 ל1800 ₪, תלוי במכון בו מתבצעת הבדיקה, כשבדיקה שנשלחת מחו"ל היא היקרה ביותר. עבור כל שלושת הנבדקים, העלות תסתכם ב3500-5500 ₪.

מה קורה לאחר הבדיקה?

התוצאות נשלחות לידי בית המשפט לענייני משפחה (*לא* ישירות לידי התובעים בתביעת האבהות) במעטפה חתומה.בית המשפט מוציא פסק דין על בסיס הבדיקה, אשר קובע את עובדת היות התובע אביו של הילד (במידה וזה אכן מה שהבדיקה מראה) ובהתאם מורה למשרד הפנים לרשום את הילד כישראלי, או מורה על קביעת מזונות \ חלוקת עיזבון, בהתאם למטרת תביעת האבהות.

מאמר זה נכתב בשיתוף עורכת דין לענייני משפחה ענת לוי >> https://familylawisrael.com/

בדיקת אבהות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
Picture of פנינה פיירברג

פנינה פיירברג

מנהלת המרכז לבדיקת אבהות, מרכז ותיק עם ניסיון עשיר של טיפולים, ליווים ולקוחות מרוצים.
פנינה בעלת תואר במדעי החברה ומתמחה בתחומים של מחקר, בדיקות גינטיות ופנים גופי.

053-3536720
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!